Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Akce pro veřejnost

Hasičský záchranný sbor na „Dnech se složkami IZS 24.09.2018
V neděli 23. 9. 2018 se na Autodromu v Sosnové u České Lípy konal Den složek IZS. Profesionální hasiči Libereckého kraje představili návštěvníkům cisternovou automobilovou stříkačku, technický a hadicový kontejner a velkokapacitní čerpadlo pro dálkovou dopravu vody Somati. Nechyběl ani stánek preventivně výchovné činnosti, odkud si děti za správné odpovědi na otázky zvídavých příslušníků odnesly například omalovánky či pexeso. Hasiči ze stanice Liberec přivezli do Sosnové obojživelné pásové vozidlo BV 2006 Hägglunds, které pomáhá s průzkumem místa zásahu v nepřístupném terénu, záchranou osob a majetku, ale i s dopravou materiálu do špatně dostupných míst. Zájemců o adrenalinovou jízdu pásovým vozidlem bylo mnoho a hasiči je po bahnité části automobilového polygonu vozili až do odpoledních hodin.

Jednotka ze stanice Česká Lípa se odpoledne představila v dynamické ukázce, kdy vyprošťovala zraněného muže z havarovaného vozidla. Hasiči nejprve provedli protipožární opatření a vůz stabilizovali klíny. Poté následovala práce se sklem a zajištění ochranných prvků. Veřejnost mohla na vlastní oči pozorovat, jak takový zásah vypadá a co všechno při něm hasiči potřebují. Na řadu přišlo hydraulické vyprošťovací nářadí, a to jak nůžky, tak rozpínák. Použití těchto prostředků je pro hasiče namáhavé, nástroj váží téměř 20 kg a pracovat s ním třeba ve výšce očí vyžaduje fyzickou odolnost a zdatnost. Zraněnému muži hasiči poskytli první předlékařskou pomoc, nasadili krční límec a naložili ho na speciální nosítka (scoop rám). Raněného přijali do péče zdravotníci, kteří mladého řidiče ošetřili, dali do vakuové matrace a transportovali do sanitního vozu. Na závěr si případ převzali policisté, kteří začali vyšetřovat, jak k nehodě došlo.

Na podobných akcích potkáte příslušníky Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje velice často. Počátkem září se například konal Den IZS na náměstí před frýdlantskou radnicí. Tato akce má ve Frýdlantu svoji tradici již od roku 2013. Letošní rok byl o to slavnostnější, že jednotka dobrovolných hasičů Frýdlant slavila 150. let od svého založení. Starosta města Ing. Dan Ramzer udělil při této příležitosti sboru dobrovolných hasičů zvláštní ocenění za zásluhy a činnost pro město Frýdlant. Medaili města Frýdlant I. stupně za dlouhodobou spolupráci v rámci činností Integrovaného záchranného systému obdržel plk. Ing. Luděk Prudil, ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Hasiči během dvou dnů představili veřejnosti část své techniky, předvedli dynamickou ukázku vyproštění zaklíněné osoby z havarovaného vozu či speciální hasicí zařízení, kterým lze po přimísení abraziv řezat stavební konstrukce a materiál jako zdivo, beton, ocel, sklo, pryž nebo dřevo. Zařízení je totiž zakončené proudnicí, jejíž patentovaná tryska vpraví do zasaženého prostoru vodní mlhu, která se okamžitě promění v páru a místo ochladí. Ochlazení je více než znatelné, během několika sekund teplota klesne z 500 °C na 80°C. To vše lze realizovat zvenku, aniž by zasahující hasič musel postupovat účinky vysokých teplot v zasaženém prostoru. Stánek preventivně výchovné činnosti byl i v letošním roce doslova v obležení malých i velkých návštěvníků.

Foto: HZS LK por. Bc. Pavlína Bílková, por. Mgr. Iva Michalíčková

1 - 7 Den se složkami IZS Sosnová u České Lípy

8 - 13 Den se složkami IZS ve Frýdlantu 

 

 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 3. 6. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI