Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Akce pro veřejnost

Hasiči se o víkendu představili návštěvníkům Dětského dne na Javorníku 04.06.2018
V neděli 3. 6. se ve sportovním areálu Javorník nedaleko Liberce konal Den dětí. Organizačně akci zaštítila společnost Magna Bohemia a profesionální hasiči HZS Libereckého kraje ze stanice Liberec, během celého dne představili návštěvníkům, co obnáší hasičina. Odpoledne představili v dynamické ukázce, kdy vyprošťovali zraněného muže z havarovaného vozidla.

Návštěvníci mohli zhlédnout vystavenou techniku hasičů, novinkou bylo tentokrát obojživelné pásové vozidlo Hägglunds BV 206, který slouží především pro dopravu hasičských jednotek k zásahu v nepřístupném terénu (nedávný požár lesního porostu u Dubé na Českolipsku), k přepravě technických prostředků a nezbytného vybavení, evakuaci ohrožených osob z nepřístupného terénu a k zásahům v oblastech postižených sněhovou kalamitou či záplavami. Vhodný je především v nepřístupných horských oblastech, například při záchraně osob z lanovek na Ještědu, nebo v případě požáru nějakého horského hotelu či penzionu.

Malí i velcí účastníci se zastavovali ve stánku preventivně výchovné činnosti, kde se soutěžilo. Otázky směřovaly na správné ohlášení události na tísňovou linku, balení evakuačního zavazadla či se zamýšleli nad Domečkem rizik. Domeček rizik na řezu budovou (se všemi místnostmi od sklepa až po půdu) ukazuje nebezpečí, se kterými se mohou lidé doma setkat. Díky domečku rizika objevují a za pomocí hasičů si osvojují zásady správného a bezpečného chování v domácím prostředí.

V odpolední dynamické ukázce hasiči také vyprošťovali zraněnou osobu z havarovaného vozidla.
Nejprve provedli protipožární opatření a vůz stabilizovali klíny. Poté následovala práce se sklem a zajištění ochranných prvků, kdy na volat použili zachycovač airbagů. Veřejnost mohla na vlastní oči pozorovat, jak takový zásah vypadá a co všechno při něm hasiči potřebují. Na řadu přišlo hydraulické vyprošťovací nářadí, a to jak nůžky, tak rozpínák. Použití těchto prostředků je pro hasiče namáhavé, nástroj váží téměř 20 kg a pracovat s ním třeba ve výšce očí vyžaduje fyzickou odolnost. Zraněnému muži hasiči poskytli první předlékařskou pomoc, nasadili krční límec a naložili ho na speciální nosítka (scoop rám).

Raněného si převzali zdravotníci, kteří mladého řidiče ošetřili, dali do vakuové matrace a transportovali do sanitního vozu. Na závěr si případ převzali policisté, kteří začali vyšetřovat, jak k nehodě došlo.

Foto: por. Bc. Pavlína Bílková, DiS.

 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 4. 3. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI