Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Hasiče prověřil cvičný požár lesa v CHKO Lužické hory 12.09.2017
Dnes v 8:30 hodin vyrazilo k požáru lesa nedaleko vodního díla Naděje osm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů z Libereckého kraje. Naštěstí šlo o taktické cvičení, které mělo za cíl ověřit využití letecké techniky při hašení lesních požárů, procvičit kyvadlovou dopravu vody cisternovými automobilovými stříkačkami v nepřístupném terénu a především vyzkoušet možnosti dálkové dopravy vody hadicemi s pomocí velkokapacitní čerpací jednotky Somati.

Námět uvedl hasiče do řešení mimořádné události, při které došlo k požáru lesního porostu v nepřístupném terénu CHKO Lužické hory, a to hned na třech místech. Hasiče čekal nelehký úkol. Po zastavení na lesní cestě u vodního díla Naděje museli dostat vodu do vzdálenosti 1,3 km s převýšením 70 metrů. V I. etapě cvičení byla voda na místa požárů dopravována pomocí cisternových automobilových stříkaček a zahájena požární obrana „C" proudy, ale vzhledem ke vzdálenosti vodního zdroje a šíření požáru do korun stromů použili hasiči metodu leteckého hašení pomocí vrtulníku Policie ČR a zároveň velkokapacitní čerpadlo pro dálkovou dopravu vody Somati.

Vrtulník se závěsným vakem (bambivakem) provedl do dvou hodin od nahlášení události celkem 8 shozů na všechna tři požářiště. Díky tomu a díky zajištění nepřetržité dodávky hasební látky v množství 1200 litrů za minutu se požár podařilo lokalizovat a následně zlikvidovat. Během cvičení zasahovalo v místě 48 hasičů s 16 kusy mobilní požární techniky a cíle cvičení byly postupně splněny.

Zúčastněné jednotky: HZS LK PS Liberec, Česká Lípa, Jablonné v Podjestědí, dobrovolné jenotky Cvikov, Nový Bor, Kunratice u Cvikova, Stráž pod Ralskem, Skalice u České Lípy

Foto: HZS LK, Bc. Pavlína Bílková, DiS.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI