Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Vrtulníky křižovaly údolím Jizery a Mohelky 04.11.2016

Včera odpoledne se konalo taktické cvičení složek IZS na koordinaci sil letecké služby při řešení mimořádné události značného rozsahu, kdy vrtulníky monitorovaly, přepravovaly materiál, přepravovaly kynology HZS LK a zachraňovaly osoby. Jedním ze základních cílů bylo procvičit efektivní nasazování vrtulníků ze štábu velitele zásahu v závislosti na vyhodnocených prioritách.

Námět uváděl zasahující do situace, kdy vlivem nadprůměrných srážek a silného větru došlo k několika sesuvům, lokálním povodním v oblasti toků Mohelky a Jizery. Kvůli poškození mostů a popadaným stromům nemohli hasiči nasadit síly a prostředky po zemi, a proto museli zapojit letecké síly. K dispozici jim byly během včerejšího cvičení 4 vrtulníky, a to 3 od Letecké služby PČR a jeden LZS v Liberci.

Celkem bylo řešeno 11 úkolů, mezi kterými byl převoz elektrocentrály za stanice Jablonec nad Nisou, záchrana osoby ze stromu u řeky Mohelky, přeprava humanitární pomoci z letiště Liberec, pátrání po ztraceném seniorovi (Bílá), záchrana osoby obklopené vodou na mostku přes Mohelku, záchrana osoby s těžkým úrazem po dopravní nehodě, záchrana z nepřístupného terénu na zřícenině hradu Frýdštejn, záchrana osob obklopených vodou na Malé Skále, záchrana osoby s těžkým úrazem, doprava kynologů ke zřícenému objektu (Zrcadlová koza), záchrana vodáka na člunu (Jizera - Rakousy).

Cvičení proběhlo bez komplikací a složky IZS procvičily situace, které mohou přijít v reálné podobě. I Liberecký kraj má již zkušenosti z roku 2010, kdy ho zasáhly bleskové povodně. Tehdy v některých lokalitách nebyla jiná možnost záchrany než leteckou technikou, v nejkritičtější situaci operovalo na postiženém území v jednom okamžiku 7 vrtulníků.

Foto: tým HZS LK.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI