Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Cvičení: Vážná nehoda uzavřela liberecký tunel 01.10.2016

Nehoda s velkým počtem zraněných osob prověřila dnes v Liberci součinnost složek IZS. Námětem taktického cvičení byla dopravní nehoda, při které došlo v libereckém tunelu (ve směru z Děčína na Turnov) ke střetu autobusu a dvou osobních automobilů. Celá záchranná akce se rozjela po ohlášení v 1:39 hodin, povoláno bylo 9 jednotek hasičů.

Hasiči zřídili štáb velitele zásahu a jednotky prováděly vyprošťování zraněných osob, poskytování první předlékařské pomoci a transport na shromažďovací stanoviště. V pěti případech museli hasiči použít na vyproštění zaklíněných osob hydraulické nástroje.

Kouř, který se v tunelu objevil, neměl na svědomí požár. Žádný z dopravních prostředků nezačal po nehodě hořet, šlo o odpařené provozní kapaliny.

ZZS LK ošetřila celkem 25 osob, z toho 5 lidí bylo těžce zraněno, 6 středně těžce a 14 osob bylo zraněno lehce. Pacienti byli po ošetření transportováni na traumatologii liberecké nemocnice. Zásahu se zúčastnily 3 výjezdové skupiny RV (posádka s lékařem) a 9 výjezdových skupin RZP.

Na žádost velitele zásahu došlo k uzavření tubusu tunelu a PČR měla v kompetenci nejen šetření dopravní nehody, ale i uzávěry a usměrňování dopravy na objízdných trasách. Policisté střežili ve spolupráci s Městskou policií Liberec tunel před vstupem neoprávněných osob.

U dopravní nehody hasiči řešili také únik provozních náplní. Velké plochy za autobusem zasypali sorpčními látkami, část ropných produktů skončila v odtokové kanalizaci tunelu. Hasiči nalezli místo, kudy voda vytéká, a položili na místa sorpční hady. Situaci konzultovali se zástupcem z odboru životního prostředí libereckého magistrátu.

Cvičení na nehody s velkým počtem raněných absolvují hasiči pravidelně, v libereckém tunelu však cvičili úplně poprvé. „V simulovaných podmínkách nenastaly žádné komplikace a složky IZS následky nehody zvládly se zhruba hodinovým předstihem oproti původnímu plánu. Reálný zásah by však ztěžovala řada faktorů jako třeba silný provoz na hlavním tahu I/35," doplnil zpracovatel cvičení mjr. Ing. Jaromír Mottl, velitel stanice Liberec.

Povolané jednotky: HZS LK stanice Liberec, stanice Jablonec nad Nisou, stanice Česká Lípa, HZSP SŽDC Liberec, liberecké dobrovolné jednotky z Horního Hanychova, Růžodolu I, Karlinek, dále dobrovolní hasiči z Hrádku nad Nisou a Stráže nad Nisou.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI