Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Záchrana ve skalní oblasti Vlhošť 15.07.2016
Včerejší počasí nemělo slitování s hasičskými lezci, kteří měli naplánované taktické cvičení na záchranu osob ze skalního masivu v lokalitě Litice, skalní oblasti Vlhošť. Vydatný déšť připravil lezeckým skupinám a družstvu HZS Libereckého kraje extrémní podmínky pro výcvik. Přestože počasí selhalo, hasiči zabodovali i v takto tvrdých podmínkách a cvičení absolvovali na výbornou.

K nahlášení pádu dvou osob na skalní plošinu masivu Buková stěna došlo těsně před devátou hodinou dopoledne. „Po příjezdu čekal na cvičící pětačtyřicetiminutový výstup s veškerým materiálem po vrstevnicích na skalní římsu, odkud lezci provedli slanění na první skalní plošinu, kde byly vytvořeny jistící body, kladkostroj a provizorní zábradlí," popsal detaily mjr. Bc. Filip Drchota, vedoucí pracoviště IZS a služeb ÚO Česká Lípa.

Mezitím dva lezci provedli slanění ke zraněným osobám na další skalní římsu, jejich ošetření a fixaci do evakuačních nosítek SKED. Pomocí kladkostroje pak byly osoby vytaženy z hloubky patnácti metrů na plošinu, odkud byly evakuovány pomocí vrtulníku PČR.

Kromě záchrany turistů si museli hasiči dle námětu cvičení také poradit se zraněným členem lezecké skupiny, kterého bylo nutno transportovat z nepřístupného terénu k vozidlu. „Celé cvičení trvalo 4 hodiny a vzhledem k vytrvalému dešti a kluzkému terénu bylo fyzicky velice náročné. Při ústním vyhodnocení byla velice kladně hodnocena spolupráce s Leteckou službou PČR při evakuaci osob ze skalního masivu včetně radiové komunikace s posádkou," doplnil Drchota.

Foto: HZS LK, stanice Česká Lípa. 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI