Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Z libereckého muzea hasiči zachraňovali cvičně zaměstnance i cenné gobelíny 15.12.2015
V pondělí odpoledne se k budově Severočeského muzea v Liberci sjelo několik hasičských jednotek, aby likvidovalo požár v jednom z depozitářů. Naštěstí šlo o taktické cvičení. Uměle zakouřené prostory však navozovaly reálnou situaci, a tak řada kolemjdoucích Liberečanů již litovala historický komplex.

Dle námětu cvičení museli hasiči zachránit několik zaměstnanců, kterým požár znemožnil opustit objekt při vyhlášené evakuaci. Evakuovat museli také šest velmi vzácných gobelínů v hodnotě několika miliónů korun.

Krátce po signalizaci hlásičů EPS přijelo na místo pět jednotek. Kromě profesionálních hasičů stanice Liberec dorazili dobrovolní hasiči z libereckého Růžodolu, Krásné Studánky, Vratislavic nad Nisou a ze Stráže nad Nisou. Hasiči postupně zachránili osm pracovníků muzea a vytvořili útočný proud do prostoru depozitáře. Depozitář byl silně zakouřený, proto hasiči museli pro záchranu použít vyváděcí kukly a postižené vyvést mimo budovu.

Během záchrany lidí dostal velitel zásahu informaci od správce muzea, že u depozitáře se nacházejí cenné gobelíny, které je nutné ochránit před dalším poškozením zplodinami hoření. Proto rozhodl o jejich vynesení do vstupní auly muzea, kde byly předány pracovníkům muzea. Pro účel cvičení gobelíny představovaly dřevěné trámy různé délky i hmotnosti a některé dosahovaly délky až čtyř metrů. Hasiči je vynášeli úzkým schodištěm věže a museli dbát, aby nepoškodili jak imitované gobelíny, tak prostor schodiště, kde se na zdech nacházely různé exponáty.

Na závěr cvičení byli velitelé jednotek seznámeni s výsledky a zároveň se dozvěděli, že šlo o poslední taktické cvičení libereckých hasičů v tomto roce.

Foto: HZS LK, mjr. Ing. Jaromír Mottl

 

Autor: mjr. Ing. Jaromír Mottl

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI