Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Simulované havárky prověřily jednotky předurčené na dopravní nehody 16.11.2015
V uplynulých třech týdnech řešili liberečtí profesionální hasiči spolu s jednotkami dobrovolných hasičů z Chrastavy, Českého Dubu a Hrádku nad Nisou sérii dopravních nehod, které měly společný znak. Jednalo se totiž o prověřovací cvičení jednotek požární ochrany předurčených pro řešení dopravních nehod. Těmito zásahy byla završena cyklická odborná příprava hasičských jednotek určených plošným pokrytím Libereckého kraje v hasebním obvodu liberecké stanice k řešení dopravních nehod.

Hlavním tématem pravidelné cyklické odborné přípravy byla stabilizace vozidel pomocí mechanických stabilizačních tyčí, které má jednotky ve výbavě. Místa jednotlivých událostí byla vybrána v hasebních obvodech dobrovolných hasičů určených pro tento typ zásahu. Ve všech třech případech byla havarovaná vozidla umístěna tak, aby vyžadovala jejich stabilizaci. Tím byla ztížena i předlékařská první pomoc zraněné osobě ve vozidle. Aby se při těchto cvičeních nejednalo o pouhé stabilizování a vyprošťování, byla situace komplikována druhou zraněnou osobou, která se nacházela mimo vozidlo a hasiči ji museli vyhledat i třeba za pomocí termokamery a následně poskytnout předlékařskou pomoc. Obtížnost zásahu zvyšovala i tma.

U všech prověřovacích cvičeních byli přítomni příslušníci stanice Liberec, a to u každé nehody jiná směna. Jejich cílem byla kontrola činnosti jejich dobrovolných kolegů, případně příprava požadovaných prostředků nebo řízení dopravy. Zdravotní část hodnotil příslušník denní směny, který je zaměřen na neodkladnou zdravotnickou péči. Ten simuloval zdravotníky a hasiči  mu předávali zraněné osoby. Po předání byla jednotlivá cvičení ukončena.

V celkovém výsledku byla hodnocení jednotlivých zásahu kladná, dobrovolní hasiči zdolali úskalí nehod svědomitě, i když rozdíly v provedení záchranných prací se našly. Také používání osobních ochranných prostředků bylo na vysoké úrovni. 

Tato prověřovací cvičení ověřila, že zúčastněné jednotky jsou připraveny pro zásahy u dopravních nehod a jsou platnými pomocníky profesionálních hasičů liberecké stanice.

Foto: HZS LK, mjr. Ing. Jaromir Mottl

Autor: mjr. Ing. Jaromír Mottl

Obrázky k článku

Přiložené soubory






NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI