Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Prověřovací cvičení složek IZS na výskyt onemocnění Ebola 06.11.2015

Včera zaplnily Sportovní areál Vesec složky IZS, které cvičily zásah na mimořádnou událost s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci. Jelikož šlo o prověřovací cvičení, bylo utajeno a všichni reagovali jako na „ostrou událost". Na cvičení se podíleli pracovníci Krajské hygienické stanice Libereckého kraje, Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem, hasiči, zdravotníci i policisté.

Ohlášení šlo dle námětu cvičení jako první na ZZS LK, kam volal člověk, který pociťoval nevolnost, zvracel, měl druhý den zvýšenou teplotu. Po dalším vytěžení bylo zjištěno, že byl na třítýdenní stáži v Kongu a měl úzký kontakt s jednou z místních žen. První den příchodu do práce potkal pouze svého kolegu.

Přivolaná posádka ZZS pojala podezření na nákazu nebezpečným virem a aktivovala prostřednictvím operačního střediska svůj Biohazard team, hasiče a postupně byla událost oznámena dalším subjektům. Simulovaný zásah probíhal pod vedením Krajské hygienické stanice Liberec.

K zásahu vyjeli profesionální hasiči z Liberce, Jablonce nad Nisou a České Lípy. Všichni dorazili se speciální technikou jakou je například stanoviště dekontaminace osob, velitelský automobil či kontejnerové systémy. Hasiči po příjezdu vytyčili nebezpečnou zónu, připravili dekontaminační stanoviště a zajistili dekontaminací bivaku s nakaženou osobou uvnitř i lidí, kteří přišli s muži uvnitř objektu do styku. Do nebezpečné zóny zasahující vstupovali ve speciálních jednorázových ochranných oblecích. Ty hasiči půjčili dalším zasahujícím osobám a pomohli se správným postupem při oblékání a svlékání.

Do prověřovacího cvičení bylo samozřejmě zapojeno Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, které komunikovalo mezi složkami, zřízeným štábem a také ověřovalo informace na firmy, které se zabývají převozem infekčního materiálu do spalovny a likvidací.

Dle rozhodčích se cvičení velmi povedlo a nikdo nezaznamenal větší problém. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje děkuje Sportovnímu areálu Ještěd, a. s. za možnost uspořádat cvičení ve veseckém areálu. Tato lokalita byla ideální zvláště pro ustavení speciální techniky hasičů.

Foto: HZS LK, por. Mgr. Zdenka Štrauchová

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI