Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Liberečtí hasiči se zúčastnili mezinárodního cvičení 29.09.2015
Dne 25. září se služební kynolog HZS Libereckého kraje nstržm. Pavel Málek spolu se svými kolegy nstržm. Václavem Vančurou a mjr. Ing. Pavlem Vitákem, kteří svoje psy na složení atestační zkoušky intenzivně připravují, zúčastnil mezinárodního cvičení v Náchodě. Tématem cvičení byla záchrana zavalených osob z objektů, které se zřítily po silném zemětřesení. Cvičení připravil kynolog HZS Pardubického kraje pprap. David Hynek, DiS.

Do cvičení byli zapojeni hasiči a kynologové z Polské republiky a i několik členů pražského USAR teamu. Úkolem kynologů a hasičů s echolokátory a štěrbinovými kamerami bylo nalézt osoby v rozsáhlé sutině a tato místa označit. Terén, kde probíhalo vyhledávání osob, byl pro psy velmi náročný jak po fyzické, tak i psychické stránce. Sutinu tvořily převážně rozlámané betonové bloky, které byly protkány pokroucenými ocelovými pruty, které nebezpečně trčely na všechny strany. 
 
Po nálezu zavalené osoby zahájili svoji práci hasiči z polského Walbrzychu, kdy pomocí speciální moderní techniky vytvořili přístupovou cestu k zavalené osobě. Jejich dalším důležitým úkolem bylo zajistit po celé přístupové cestě i řádné zastabilizování konstrukčních prvků zřícených objektů. Ke stabilizaci konstrukčních prvků byly použity jak hydraulické vzpěry, které práci výrazně urychlují, tak i klasická výdřeva. V obou případech se jedná o řemeslnou práci, kdy jsou zkušenosti zasahujících velkým přínosem.

Cvičení bylo realizováno jako celodenní zaměstnání. Během dne bylo provedeno více zásahů za použití různých technik nasazení psů a speciální techniky, kdy si zasahující mohli předat svoje zkušenosti a porovnat rozdílné záchranářské postupy a vybavení. O záchranářské problematice se vášnivě diskutovalo i při společném opékání buřtů během polední pauzy.
 
Autor: mjr. Ing. Pavel Viták

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI