Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Složky IZS procvičovaly spolupráci při podezření na výskyt onemocnění Ebola 15.06.2015
Pracovníci Krajské hygienické stanice Libereckého kraje, Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem, hasiči, záchranáři, policisté i městští strážníci se dnes zapojili v Turnově (Daliměřicích) do velkého taktického cvičení s názvem „Ebola - transport osoby s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci." Námět uvedl cvičící do situace, kdy se zpět do České republiky vrátil z mise v Sierra Leone jeden z epidemiologů. Po návratu se cítil unaven, pociťoval bolesti svalů a měl i zvýšenou teplotu. S vypětím sil se po cestě do nemocnice zastavil ve firmě svého kamaráda. Zde přišel do kontaktu s lidmi, kteří v objektu pracovali.

Na místo jako první dorazili záchranáři RZP Turnov, kteří po zjištění podezření na nákazu nebezpečným virem aktivovali prostřednictvím zdravotnického operačního střediska a KOPIS složky IZS k zajištění mimořádné události. Pacient byl mobilní, při vědomí, a proto bylo možné na místě odebrat epidemiologickou anamnézu. To bylo provedeno podle instruktáže Krajské hygienické stanice Liberec. Zřízen byl štáb velitele zásahu a aktivován Biohazard team ZZS LK pro zajištění a transport rizikových osob.

Hasiči po příjezdu vytyčili nebezpečnou zónu, připravili dekontaminační stanoviště a společně se ZZS LK provedli transport osoby v biovaku. Zajistili také dekontaminací lidí, kteří přišli s mužem do styku. Do nebezpečné zóny zasahující vstupovali ve speciálních jednorázových ochranných oblecích. Cvičení se zúčasnili profesionální hasiči z Turnova, Semil, Jablonce nad Nisou a s kontejnerovým systémem dorazili také hasiči z centrální stanice Liberec.

Policisté uzavřeli místo zásahu, aby zamezili vstupu nepovolaných osob. Dále zajistili všechny vstupy do objektu firmy s cílem zabránit případnému útěku nespolupracujících ohrožených civilních osob. Vzhledem k tomu, že v průběhu zásahu začala v budově stoupat nervozita osob, museli policisté v ochranných oblecích uvnitř zajistit klid a sjednat pořádek. Následně také poskytovali pomoc dekontaminovaným osobám, které u sebe neměly mobilní telefony ani doklady. Policisté na místě zásahu vedli evidenci osob a ve spolupráci s hygienickou stanicí vyhledávali osoby, s nimiž byl podezřelý z nákazy v kontaktu. Policisté zajistili doprovod vozidlům převážejícím infekční materiál a doprovod transportu osoby pravděpodobně nakaženě vysoce nebezpečnou nákazou.
 
Celkem byla prostřednictvím záchranné služby transportována jedna osoba s podezřením na nákazu vysoce infekčním agens v biovaku do Nemocnice Na Bulovce. Výsledky vyšetření a potvrzení nebo vyloučení nákazy budou známy do 24 hodin. Dva záchranáři, kteří jako první ošetřovali nakaženého muže, byli umístěni v karanténě na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce. Dalších pět osob s přímým kontaktem skončilo na infekčním oddělení KNL k dalšímu pozorování. Aktivace infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce bylo provedeno cestou oznámení na Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Na zprávě se podílely:

Zuzana Balašová
tisková mluvčí KHS LK

nprap. Dagmar Sochorová
tisková mluvčí KŘP LK

por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí HZS LK

Mgr. Lenka Moravcová
tisková mluvčí ZZS LK

Foto: HZS LK

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI