Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Hasiči cvičili záchranu lidí z lanovky 13.11.2014

Dalším cvičením, které liberečtí profesionální hasiči tento týden absolvovali, byla záchrana lidí uvězněných na lanovce. Tento typ záchrany cvičí hasiči každým rokem před zahájením zimní sezony společně s provozovatelem sedačkových lanovek ve skiareálech nacházejících se v okolí Liberce. Tentokrát se záchranná akce odehrála na lanové dráze Pláně směrem ke Světlé pod Ještědem a součástí cvičení byla nejen záchrana, ale i prověření dojezdového času.

K dopravě bylo kromě běžné cisterny využito i pásové obojživelné vozidlo Hägllunds BV 206, které je nejvhodnějším prostředkem pro jízdu v nepřístupném terénu, ve vodě a především ve sněhu. Cisterna tak zůstala před branami areálu a hasičští lezci se dále přesouvali Hägllundem k nejvyššímu bodu lanovky, kde mají přidělený úsek pro záchranu. „Pro cestu na místo využili již předem připravené operativní karty, které si hasičští lezci sami vytvořili právě pro případ těchto záchran. V plánech jsou kromě vyznačených lanovek vypsány i nejvhodnější trasy mezi jednotlivými lanovkami," doplnil velitel liberecké stanice mjr. Ing. Jaromír Mottl.

Hasiči se pásovým vozidlem dostavili na místo za necelých 40 minut od nahlášení a první dvě osoby byly do hodiny na pevné zemi. Tím cvičení pro hasiče neskončilo a lezec provádějící záchranu se přesunul pomocí speciální kladky k další sedačce, ze které zachránil další dvě osoby. Po provedení jejich záchrany, která trvala zhruba 10 minut, bylo cvičení ukončeno.

Cvičení se zúčastnila i Horská služba Jizerské hory a provozovatel lanovky. Při vyhodnocení bylo provozovatelem lanovky konstatováno, že záchranáři jsou schopni v předepsaném časovém limitu provést záchranu plně obsazené lanovky.

Foto: HZS LK, stanice Liberec

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI