Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Cvičný požár v I. zóně Krkonošského národního parku 06.08.2014
   Včera odpoledne proběhlo v I. zóně Krkonošského národního parku mezinárodní taktické cvičení jednotek požární ochrany. Šlo o historicky první cvičení ve zvláštním stupni poplachu zaměřené na pozemní jednotky. Námět uvedl hasiče do řešení mimořádné události, při které došlo k požáru trávy a nízkých jehličnatých dřevin zhruba 500 m do Vosecké boudy. Vlivem větru se požár rozšířil směrem k Prameni Labe.
    Ohlášením na tísňovou linku 112 tak včera v 15 hodin odstartovala akce, kterou Krkonoše nepamatují. Po nezpevněných cestách najíždí do vrcholových partií hasičská technika a jsou monitorovány dojezdové časy, stanovené zásady společného zásahu v příhraniční oblasti, jsou ověřovány technicko-taktické parametry mobilní požární techniky a procvičuje se komunikace jednotek mezi sebou i ke zřízenému štábu. Cílem hasičů je dopravit dostatek požární vody a technických prostředků k zastavení šíření požáru na cestě Česko-polského přátelství a na cestě Pramen Labe - Česká budka.
    Místo zásahu je rozděleno do třech úseků a hasiči spolupracují se svými polskými kolegy. V jedné lokalitě probíhá kyvadlová doprava k Vosecké boudě, kde je zdrojem požární vody řeka Mumlava. Odtud je vytvořeno dopravní hadicové vedení na druhý úsek. V druhém úseku jde o kombinovanou dopravu vody po požářišti od Tvarožníku směrem na Českou budku a v tomto případě je zřízeno čerpací stanoviště z hydrantového zasněžovacího systému. Ze třetí strany funguje dálková doprava vody od Pramene Labe. V průběhu cvičení jsou vytvořeny téměř 2 kilometry hadicového vedení do míst, která nejsou přístupná stávající technikou.
    Cvičení ukázalo spoustu pozitiv. Velkým plusem byl kontakt českých a polských jednotek, které si udělaly obrázek, čím disponují sousedé a že je jejich vybavení kompatibilní - například hasičské armatury, kterými si mohou vypomoci při napojování hadic.
    Na druhou stranu hasiči zjistili, že hašení rozsáhlého lesního požáru v těžce přístupném terénu by se neobešlo bez problémů. Přes veškerou snahu hasiči nedisponují technikou, která by byla schopná zajistit dostatečné dojezdové časy do I. zóny Krkonošského národního parku a v počáteční fázi dodat potřebné množství vody. Během vyhodnocení cvičení tak budou prováděny další výpočty a možné varianty. Potíže chtějí řešit i orgány místní samosprávy a jednou z možností, jak dané území lépe zabezpečit, je získání nové techniky z unijních zdrojů. Vážnost situace nepodceňují ani představitelé Krkonošského národního parku, kterým Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje děkuje za možnost uspořádat cvičení v takovém rozsahu.

Zúčastněné jednotky České republiky: Za HZS LK Tanvald, Jilemnice, Semily, Liberec, za dobrovolné jednotky Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Vítkovice v Krkonoších, Jilemnice, Špindlerův Mlýn.
Jednotky požární ochrany Polské republiky: profesionální sbor Jelenia Góra a dobrovolné jednotky Jelenia Góra Sobieszów, Szklarska Poreba, Piechowice, Podgórzyn, Karpacz, Kowary.

Foto: HZS LK, por. Mgr. Zdenka Štrauchová

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI