Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Hasiči cvičili na nádraží u požáru vagónů 23.05.2014

   Včera proběhlo na vlakovém nádraží v Rynolticích taktické cvičení za účasti jednotek HZS Libereckého kraje. Tématem byl požár nákladních vagónů, který se postupně rozšířil na čtyři. Požár se nacházel téměř 600 m od nástupního prostoru, a tak museli hasiči vytvořit opravdu dlouhé dopravní vedení. S plnou výzbrojí a výstrojí to bylo v teplém počasí velmi náročné.
    Průzkumem byly nalezeny tři osoby bez přístřeší, které hasiči transportovali pomocí nosítek a speciálního nákladního vozíku drážních hasičů. „V jednom z vagónů byla nalezena 1000 litrová nádoba s nebezpečnou látkou, kterou ohrožoval požár z okolních vagónů. Postupně bylo nasazeno pět útočných proudů a jeden na ochranu kubíkové nádrže z látkou," popsal mjr. Ing. Jaromír Mottl, velitel požární stanice Liberec.
    Pro velkou spotřebu hasebních látek bylo nutno vytvořit kyvadlovou dálkovou dopravu vody. Pro tyto účely bylo nasazeno čerpadlo u požární nádrže v Polesí, kam postupně jezdily cisterny jak dobrovolných, tak profesionálních jednotek. „Jelikož se nepodařilo ochránit nádobu s nebezpečnou látkou, velitel zásahu rozhodl o přečerpání nebezpečné látky, a tím i povolání jednotky HZSP SŽDC z Ústí nad Labem, která přivezla speciální čerpadlo poháněné vodou," sdělil velitel liberecké stanice.
    Na místě zasahovalo přes šedesát hasičů z osmi jednotek - HZS Libereckého kraje stanice Liberec a Jablonné v Podještědí, HZSP SŽDC Liberec a Ústí nad Labem, JSDHO Rynoltice, Hrádek nad Nisou, Jablonné v Podještědí a Cvikov.
    Na závěr bylo provedeno krátké ústní vyhodnocení, kde byly vysloveny chyby (např. v radiové komunikaci), ale také slova uznání za nasazení hasičů ve velmi teplém počasí, zabezpečení kyvadlové dálkové dopravy vody a celkové řešení události.

Foto: HZS LK, mjr. Ing. Jaromír Mottl

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

(c) WebRex 2009
Powered by NESPI