Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Cvičení JPO a IZS

Cvičení: Hasiči odhalili při nehodě výskyt radioaktivních látek 27.03.2014

   Včera dopoledne se v areálu liberecké stanice konalo taktické cvičení na téma „dopravní nehoda osobního auta se zraněnou osobou a zjištěním radioaktivních látek." Hlavním cílem byl nácvik zásahu s přítomností radioaktivních látek (dále jen RA látek) ve vozidle a s tím souvisejících úkonů jako vytyčení bezpečnostních zón a měření úrovně radioaktivního záření.

   Aby si hasiči mohli důkladně nacvičit práci s radiometry, které mají k dispozici na stanici, bylo požádáno o spolupráci Školicí středisko a chemická laboratoř Kamenice HZS Středočeského kraje. Chemická laboratoř zajistila a dopravila několik druhů zářičů beta i gama, samozřejmě bezpečných pro hasiče i přepravu. Zářiče byly umístěny jak do vozidla, tak na figurínu "Kena", který simuloval zraněnou osobou ve vozidle.

    „Liberečtí hasiči s pomocí dozimetru URAD a radiometru DC3-H nejprve vymezili zóny a poté provedli vyproštění osoby z vozidla. Tu následně přenesli na dekontaminační stanoviště, kde byl zjištěn měřením další zářič v oblečení osoby. Poté provedli svlečení a po negativním kontrolním přeměření byla osoba předána k dalšímu ošetření," popsal průběh velitel stanice libereckých hasičů mjr. Ing. Jaromír Mottl. Jak dodal, kontrolní měření bylo provedeno i na zasahujících hasičích a dekontaminační skupině, kde nebyly zjištěny žádné nebezpečné hodnoty ohrožující jejich zdravotní stav.

   Mezitím příslušníci chemické laboratoře Kamenice provedli kontrolu vozidla, ve kterém nalezli další dva zářiče. Ty následně zajistili a připravili pro přepravu k likvidaci. I u těchto zasahujících osob bylo provedeno kontrolní měření při jejich návratu v dekontaminačním prostru a po zjištění, že jsou naměřené hodnoty v pořádku, bylo cvičení ukončeno.

   Po ukončení taktického cvičení ještě hasiči dál trénovali měření se zásahovými dozimetry a radiometry na přivezených zářičích. „Na závěr byl zhodnocen celkový postup hasičů při nálezu zářičů a nebyla shledána závažná pochybení," uzavřel velitel stanice.

Foto: HZS LK, mjr. Ing. Jaromír Mottl

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI