Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Vybrané zásahy

Požár zasáhl rodinný dům na hranicích republiky 23.09.2018
V sobotu 22. 9. 2018 zasahovaly čtyři jednotky hasičů u požáru rodinného domu na samých hranicích České republiky a Polska v obci Oldřichov na Hranicích. Informaci o požáru přebíral operační důstojník tísňové linky 112 ve 22:37 hodin. Jak oznamovatel uváděl, byla reálná možnost, že uvnitř objektu se stále nacházejí lidé. Operační středisko HZS LK vyslalo na místo šest cisternových automobilových stříkaček a výškovou techniku.

Požár zasáhl 2. nadzemní podlaží domu a půdní prostor, kde byly uskladněny balíky s izolačním materiálem. Pečlivým prvotním průzkumem, kdy příslušníci použili termokameru, bylo zjištěno, že uvnitř objektu se nikdo nenachází. Hasiči nasadili na likvidaci 3 vodní proudy, hasili také z výškové techniky a bylo nutné objekt ochlazovat. K tomu jednotka profesionálních hasičů ze stanice Liberec využila speciální zařízení Cobra, kterým lze po přimísení abraziv řezat stavební konstrukce a materiál jako zdivo, beton nebo dřevo. Zařízení je totiž zakončené proudnicí, jejíž patentovaná tryska vpraví do zasaženého prostoru vodní mlhu, která se okamžitě promění v páru a místo ochladí. Ochlazení je více než znatelné, během několika sekund teplota klesne z 500 °C na 80°C. To vše lze realizovat zvenku, aniž by zasahující hasič musel postupovat účinky vysokých teplot v zasaženém prostoru.

Hasiči zasahovali v dýchací technice a podařilo se jim zabránit šíření požáru za hodinu a patnáct minut. K úplné likvidaci došlo po rozebrání konstrukcí uvnitř objektu, dohašení skrytých ohnisek požáru a prohlédnutí objektu termokamerou jednu hodinu po půlnoci. Na místo události se v neděli vrátili vyšetřovatelé příčin vzniku požáru Hasičského záchranného sboru LK a policejní vyšetřovatelé se psem vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření. Škoda byla vyčíslena na 2.200 000 Kč. Hasiči svým zásahem uchránili majetek v hodnotě 2. 200 000 Kč. Příčina požáru je stále v šetření.

Zasahující jednotky: HZS LK stanice Liberec, jednotky SDH: Hrádek nad Nisou, Hrádek nad Nisou - Dolní Sedlo, Chotyně.

Foto: HZS LK kpt. Ing. Ondřej Zmrhal, vyšetřovatel příčin vzniku požárů

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 1. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI