Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Vybrané zásahy

K požáru lesa vyjelo 20 jednotek hasičů 30.05.2018

Úterní večer (29. 5. 2018) strávilo 9 jednotek hasičů v těžkém terénu ve svahu u obce Korce, kde došlo k požáru lesního porostu. Požár byl ohlášen již před 16 hodinou pilotem malého letadla, který ale nedokázal přesné místo lokalizovat. Hasiči strávili několik hodin průzkumem členitého a nepřístupného terénu než našli požářiště. Likvidace požáru stále trvá. Jelikož se hasičům nedařilo dopravit do skalnatého, nepřístupného terénu vodu, byl nutný zásah shora. Na místo byl povolán vrtulník s plnícím vakem na vodu. Pomocí bambivaku bylo provedeno několik shozů vody. Hasiči se během večera a noci snažili hasit lopatami a zabránit tak dalšímu šíření požáru.

Ve středu v ranních hodinách vyjelo ze stanice Liberec obojživelné pásové vozidlo hägglunds, které pomůže hasičům z průzkumem místa zásahu a dopravou materiálu. V tuto chvíli je důležité dostat k ohni vodu a požár lokalizovat. Plocha zasažená požárem je odhadována na 2 ha.


Aktualizace středa 30. 5. 2018 16:00 hodin
Na místě události zasahuje 20 jednotek hasičů. Hašení jim komplikuje velké převýšení a skalnatý terén se spoustou strží, do kterého nemohou hasiči najet svou těžkou technikou. Hasební látka je na místo požáru dopravována kyvadlově pomocí cisternových automobilových stříkaček, ale vzhledem ke vzdálenosti vodního zdroje a špatně přístupnému terénu použili hasiči také metodu leteckého hašení pomocí vrtulníku se závěsným vakem (bambivakem). Požár zasáhl lesní porost o rozloze 2,5 ha. V tuto chvíli se do okolí nešíří, ale stále nemůžeme říci, že by byl lokalizován. Hasiči zasahují na místě od úterního večera. Jde o náročný dlouhotrvající zásah, jehož následky budou likvidovány až několik dní.


Aktualizace čtvrtek 31. 5. 2018 8:00 hodin
Požár lesního porostu o rozloze 2,5 ha se ve středu večer podařilo hasičům lokalizovat. Znamená to, že se dál nešíří a vynaložené síly a prostředky na místě zásahu jsou dostačující. I přes to se dnes (čtvrtek 31.5.2018) v půl osmé ráno sešlo u nedamovského koupaliště, kde je zřízeno čerpací stanoviště vody, 15 jednotek hasičů. Jejich hlavním úkolem pro následujících 12 hodin je postupně prověřit požářiště a pomocí ženijních nástrojů a termokamer odhalit a dohasit možná skrytá ohniska požáru. V tuto chvíli je nasazeno 6 "C" proudů vody. Jednotky nadále kyvadlově dopravují na místo zásahu hasební látku z pět kilometrů vzdáleného Nedamova. Komplikací středečního odpoledne byla nehoda cisternové automobilové stříkačky na jedné ze dvou možných tras, které mohli hasiči pro dopravu vody využít. Pod cisternou plnou vody se utrhl nezpevněný terén a převrátila se na bok. Zcela tak vyřadila z provozu jednu z důležitých přístupových cest. Hasiči ji v podvečer vyprostili pomocí lanového navijáku a důležitou spojnici znovu obnovili. S lokalizací požáru pomáhal také vrtulník Letecké služby Policie ČR. V úterý 29.5. provedl 10 shozů vody a ve středu 30.5. dokonce 57 shozů. 

Příčina požáru je v šetření vyšetřovatelů HZS LK, ale vzhledem k tomu, že jde o turisticky velice atraktivní a vyhledávanou oblast, nelze vyloučit ani nedbalostní jednání při manipulaci s otevřeným ohněm.


Foto: por. Bc. Pavlína Bílková, DiS.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI