Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Vybrané zásahy

K požáru skladu dřevního materiálu se sjelo 13 jednotek hasičů 14.05.2018
Dnes v odpoledních hodinách zasahovalo přes 80 hasičů u požáru víceúčelového objektu v obci Jindřichovice pod Smrkem na Frýdlantsku. Poplach třinácti jednotkám był vyhlášen ve 14:15 hodin. Celkem dorazilo 18 cisteren i výšková technika.

Požár nejprve zasáhl delší křídlo bývalého statku, které se využívá jako sklad štěpky a dřeva. Díky silnému větru se požár velmi rychle rozšířil i na další části budovy. V době příjezdu hasičů již hořel téměř celý skladovací prostor o rozměrech cca 50x30 metrů a plameny šlehaly střechou ven. Byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu. Přilehlou obytnou budovu hasiči po celou dobu ochlazovali, aby zabránili rozšíření požáru. Nájemníci bytů opustili ohrožený prostor ještě před příjezdem hasičů. Jednotky zřídily dvě čerpací stanoviště, a to na nedalekém rybníku a v místní studni. Využily velkooběmová čerpadla a vodu na místo zásahu dopravovaly kyvadlově. Kvůli lepšímu účinku hasební látky používali hasiči smáčedlo. Dlouhotrvající zásah probíhal v dýchací technice a na místo byl proto povolán protiplynový kontejner pro doplňování tlakových lahví do dýchacích přístrojů hasičů.

Kvůli velkému množství štěpky uvnitř objektu budou hasební práce pokračovat po celou noc. Na místě zůstane jednotka profesionálních hasičů i několik dobrovolných jednotek z okolních obcí. Hasiči plánují během úterního dopoledne použít speciální techniku, pomocí které bude odstraněn shořelý materiál a sutiny z objektu. Postupné rozebírání a dohašování ohořelých součástí budovy zabere ještě dlouhou dobu. Příčina požáru je stále v šetření. Předběžná výše škody je odhadována na několik milionů korun.

Aktualizace 15.5. 2018

V Jindřichovicích pod Smrkem se po celou noc střídaly profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. Hlídaly a ochlazovaly objekt bývalého statku, který včera brzy odpoledne zachvátil velký požár. Z požářiště celou noc stoupal hustý dým a obyvatelům obce bylo doporučeno omezit větrání a pohyb venku na minimum. Počasí, ale hasičům přálo, protože lehký vítr odnášel kouř mimo obec a zároveň neměl sílu rozdmýchávat oheň. Z nedalekého bytového domu bylo evakuváno šest osob, pro které obec zajistila na dobu nezbytně nutnou, náhradní ubytování.

Aktuální situace ukazuje, že riziko zřícení objektu při dalším hašení je velké. Stropy se prohýbají a celá budova vlivem dlouhotrvajícího sálavého tepla neustále pracuje. Proto se hasiči rozhodli povolat Záchranný útvar HZS ČR ze Zbirohu, který pomocí speciální techniky (sklápěcí automobil, a universální dokončovací stroj s podkopávací lžící) odstraní stále hořící štěpku a sutiny z vnitřku objektu, aby mohli hasiči materiál rozhrabat a dohasit ohniska uvnitř. Řídící důstojník odhaduje, že hasiči budou pracovat na místě minimálně do dnešního večera. 

Až po té, co bude požár zcela zlikvidován, mohou na místo nastoupit vyšetřovatelé, aby stanovili příčinu vzniku požáru a výši škody. Již nyní je jasné, že škoda přesáhne několik milionů korun. K tomu jistě přispěje i to, že objekt byl před nedávnem částečně zrekonstruován a  v jedné z budov jsou umístěny technologie na výrobu tepla a elektrické energie.

 

Zasahující jednotky: HZS LK stanice Liberec, stanice Raspenava, dobrovolné jednotky Jindčichovice pod Smrkem, Raspenava, Frýdlant, Lázně Libverda, Nové Město pod Smrkem, Dolní Řasnice, Oldřichov v Hájích, Heřmanice, Hrádek nad Nisou, Hejnice, Višňová

Foto: por. Bc. Pavlína Bílková, DiS.

 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory






NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI