Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Vybrané zásahy

Hořet může začít i samo od sebe 09.10.2017
Dříve bylo pro každého hospodáře pravidlem, že střecha nad senem musí být stoprocentní. Pokud seno zvlhlo, muselo pryč z půdy. Stejně tak v případě „naklízení" nového sena, sedlák míval na tyči teploměr a píchal jím do středu hromady, aby zjistil zda teplota nestoupá. Věděl totiž, že ne zcela dosušené seno může být příčinou likvidačního požáru.

O doutnání nebo hoření organického materiálu jako je seno, sláma, obilniny atd. se lze dočíst velmi často. Procesy, které k těmto jevům vedou, ale netrvají minuty, nýbrž dny až týdny. Podstatou biologického samovznícení je činnost bakterií, které se množí ve vlhkém seně a vedou k jeho zahřívání. Při teplotě asi 70 °C začnou bakterie odumírat. Teplota je však již dostačující pro rozpad jednoduchých rostlinných látek. Tak vzniká uhlík, který oxiduje a tím zvyšuje teplotu uvnitř kopy sena. Pokud teplota dosáhne 250 - 300 stupňů Celsia dojde k samovznícení.


A právě kopu sena, která tímto způsobem začala hořet likvidovali hasiči v neděli po osmé hodině večerní (ohlášeno ve 20:26 hod.) V Novém Městě pod Smrkem. Operační důstojník vyslal na místo události profesionální hasiče z Raspenavy a dobrovolné jednotky z Frýdlantu a Nového Města pod Smrkem. Pokud není seno uskladněno v seníku, většinou se nevyplácí hořící stoh prudce hasit, a to z důvodu možného rozšíření požáru. Hasiči tedy nechali seno zpočátku kontrolovaně hořet a zajistili, aby se oheň nerozšířil do okolí. Následně seno dohasili proudy vody. Pomocí traktoru s nakladačem hromadu rozhrabali a znovu prolili vodou, aby zabránili případnému opětovnému vznícení.


V loňském roce zapříčinilo samovznícení v Libereckém kraji tři požáry. Celková škoda byla v těchto případech stanovena na 80.000 korun.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 1. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI