Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Vybrané zásahy

Liberečtí hasiči s kynologem z Turnova pomáhali v Rumburku u zřícené části domu 26.09.2016
Krátce před šestnáctou hodinou v sobotu 24. září 2016 bylo oznámeno, že v ulici Horská v Rumburku došlo ke zřícení části domu. Na místo operační středisko vyslalo místní dobrovolnou jednotku společně s profesionály z Varnsdorfu.

Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že došlo ke zřícení zděné části domu kvůli výkopovým pracím okolo objektu. Zda někdo neskončil pod troskami nebylo jisté - navzdory ujištění dělníků, že ve výkopu již nikdo nepracoval, byl na místo vyžádán psovod.

Operační středisko k události povolalo dva kynology, jedním z nich byl nstržm. Pavel Málek ze stanice Turnov se svým psem Charlie. Druhý kynolog byl z Ústeckého kraje.

Po příjezdu a chvíli pohybování se po zbořeništi oba psi v jednom místě opakovaně reagovali tak, jako by se pod troskami nacházel člověk. Vyžádán byl pro potvrzení této situace kynolog třetí, se psem Benem dorazil až z Mostu. „Bohužel" i třetí pes ve stejném místě reagoval. I když se čas posunul k nočním hodinám, hasiči za této situace nemohli zásah přerušit.

Prostřednictvím operačního střediska byl proto vyžádán výjezd technického kontejneru, ten společně s dalšími hasiči vyjel z Liberce. Po jedné hodině tak dorazilo specializované vybavení určené po stabilizaci narušené konstrukce - aby hasiči mohli trosky odklízet bez rizika pádu narušených částí domu.

Pomocí vypažovacích a podpěrných tyčí byla za umělého osvětlení zabezpečena zbylá zeď a hasiči začali s odklízením spadlých trosek. Po ruční práci a odklizení menších částí se ke slovu dostal speciální technický automobil Unimog jednotky z Varnsdorfu, který na místo s dalšími hasiči také dorazil.

Pomocí něj, jeho hydraulické ruky a připnutého drapáku byly odklízeny základové kameny a větší části spadlé zdi. To vše za dozoru statika, který k události také dorazil.

Do brzkých ranních hodin - zásah skončil před nedělní sedmou hodinou ranní - hasiči odstranili všechny trosky z výkopu a naštěstí nikoho nenalezli. Psi tak s největší pravděpodobností reagovali na gauč, který byl nasátý lidským pachem. Štěkání tří psů na stejném místě ale nešlo ignorovat, v průběhu noci tak své fyzické síly nasadila necelá třicítka hasičů.

Autorem textu i fotografií je Michal Šafus z webu www.pozary.cz. Děkujeme za možnost převzetí článku a fotodokumentace. 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 2. 10. 2019

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI