Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Jablonečtí hasiči mají nové dekontaminační stanoviště 26.02.2016
Profesionální hasiči ze stanice Jablonec nad Nisou se mohou pochlubit zcela novým dekontaminačním stanovištěm. Vybavení získali díky firmě Atotech CZ, a.s., která na nákup poskytla těsně před koncem minulého roku finanční dar v hodnotě 250.000 Kč.

Včera proběhlo v prostorách jablonecké stanice představení a slavnostní uvedení do provozu tohoto zařízení. Akce se zúčastnili zástupci sponzora, výrobce a dodavatele a samozřejmě představitelé Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, a to jak z krajského ředitelství, tak územního odboru.

Prostor s dekontaminačním stanovištěm byl slavnostně otevřen v hasičském stylu, kdy klasické stříhání pásky nahradilo přestřižení kovové tyče s pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Pak následovalo praktické představení dekontaminační sprchy s příslušenstvím. „Toto zařízení nahrazuje dosavadní výbavu stanice a výrazně tím zvyšuje efektivitu nasazení sil a prostředků při mimořádných událostech s výskytem nebezpečných látek," popsal velitel jablonecké stanice mjr. Ing. Ladislav Žák, DiS.

Jak dodal, efektivita spočívá především v rychlosti uvedení do funkčního stavu od příjezdu na místo zásahu. „Díky samonosné nafukovací konstrukci je potřeba jen necelá minuta pro postavení sprchy naplněním stlačeným vzduchem z tlakových lahví, kompresoru nebo v extrému jen ruční dvojčinnou pumpou," vysvětlil. Po napojení tlakové oplachové vody na systém trysek je pak sprcha připravena pracovat. K dispozici jsou také integrované rukávy s rukavicemi v jedné z bočních stěn, které umožňují obsluze manipulaci uvnitř boxu při vyloučení přímého kontaktu s kontaminovaným předmětem či osobou.

Předmětem daru bylo také široké příslušenství, například 3 jímací samonosné nádrže, systém hadicového propojení čerpadel, ventilů a nádrží a v neposlední řadě dekontaminační bazén, který se používá před vstupem do dekontaminační sprchy.

„Pro zasahující hasiče a zachraňované osoby je dekontaminační stanoviště spolehlivou bránou pro návrat do bezpečných podmínek běžného života," uzavřel Ladislav Žák.

Tímto děkujeme firmě Atotech CZ, a.s. za možnost realizace nákupu tohoto zařízení.

Foto: HZS LK, por. Mgr. Zdenka Štrauchová. 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 4. 3. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI