Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

V případě tísně mohou pomoci body záchrany 24.02.2016
Operátoři tísňových linek denně narážejí na to, že volající o pomoc nedokáží popsat, kde přesně se nacházejí. Důvodem je samozřejmě stres a špatná znalost prostředí. V městech je situace trochu jednodušší, člověk zjistí označení ulice, číslo popisné a má vyhráno. O hodně složitější je to v terénu, zvláště pak pro turisty, kteří jsou v daném místě třeba úplně poprvé.

K orientačním bodům, které mohou pomoci, v poslední době přibyly tzv. body záchrany. Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje má tato místa vyznačená ve svých mapových podkladech a po sdělení kódu na cedulce jste okamžitě lokalizováni. „Bod záchrany je místo v krajině označené tabulkou s unikátním kódem usnadňujícím lokalizaci v případech, které ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí a vyžadují provedení záchranných prací," vysvětluje zástupce libereckého krajského operačního střediska plk. Ing. Milan Zobač.

Jak doplnil, body záchrany jsou implementovány do informačního systému IZS a uvádějí informace o kontaktu na poskytnutí pomoci složkami IZS. Tyto údaje jsou tedy využívány na operačním středisku HZS a slouží zejména k přesné lokalizaci volajícího. Body záchrany jsou instalovány v místech s možným výskytem vzniku život ohrožujících situací, kde je obtížné zjistit a popsat přesnou polohu. Umístěny jsou tedy v lesních porostech a horských oblastech.

Traumatologické body najdete například v Krkonošském národním parku nebo na Riegrově stezce na Semilsku. Na Riegrově stezce řeší záchranáři každoročně několik událostí a jelikož jde o hluboké údolí, které má pouze dva vstupy (od části Semil Bítouchov nebo Spálova), je přesná pozice důležitá pro efektivní nasazení sil a prostředků. Vždy platí pravidlo, že způsob nahlášení je rozhodující pro celý průběh řešení události.

Bod záchrany je označen tabulkou, která obsahuje zejména následující údaje:

  • unikátní kód - označení bodu záchrany, který se skládá z dvoupísmenné značky okresu a třímístného pořadového čísla,
  • důležitá telefonní čísla - národní tísňová čísla hasičů (150), zdravotnické záchranné služby v kraji (155), policie (158) a telefonního centra tísňového volání TCTV (112),
  • název bodu záchrany

 

 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 1. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI