Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Bezpilotní letoun pro potřeby hasičů 24.04.2015
Bezpilotní letoun, také zvaný dron, by v brzké době mohl sloužit pro potřeby požární ochrany v Libereckém kraji. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje totiž oslovili specialisté z Technické univerzity v Liberci, kteří by rádi ve spolupráci s hasiči vyvinuli dron šitý na míru HZS. Dron by tak mohl pomáhat hned v několika oblastech. Jednak by díky kameře umožnil monitoring například při povodních, hledání ohnisek požáru nebo u narušených plášťů průmyslových budov. Velmi přínosnou oblastí je i možnost detekce nebezpečných látek v ovzduší. Do třetice by bezpilotní letoun zajišťoval přenos drobného materiálu. Když by lidé třeba uvízli na lanovce nebo koloně na dálnici, dron by přinesl termofólie, deky. Uvažované způsoby nasazení bezpilotního prostředku však mohou být v rozporu s platnou legislativou a bude zřejmě nutné vyjednat výjimku pro použití v rámci potřeb HZS ČR.

Spolupráce je nyní v začátcích, každopádně ještě v letošním roce by hasiči rádi se zástupci Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TU v Liberci otestovali dron v konkrétních typových činnostech u HZS. Vizuální informace bude z dronu přenášena na operační a informací středisko hasičů. Zavedení dronů u HZS je spojené se získáním licence k provozování leteckých prací bezpilotním prostředkem, kterou uděluje Úřad pro civilní letectví. „Domnívám se, že spolupráce na vývoji bezpilotního prostředku pro potřeby HZS bude mít pozitivní dopady pro všechny zúčastněné. Nedílnou součástí vývoje bude muset být i analýza rizik souvisejících s nasazením bezpilotních prostředků při záchranných akcích," uvedl dr. Josef Novák z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

Foto: Tento týden představili zástupci Technické univerzity v Liberci hasičům 2 modely bezpilotních letounů, přičemž jeden z nich disponoval kamerou. (HZS LK)

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 1. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI