Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Protihluková stěna vzdorovala hasičům pouhých 30 sekund 25.07.2013
   Dnes dopoledne zkoušeli hasiči HZS Libereckého kraje průchodnost různých typů protihlukových stěn. Testy proběhly v areálu společnosti Aerolux ve Stráži pod Ralskem, kde byla pro tyto účely postavena testovací stěna. Hasiče tak čekal poměrně složitý úkol - dostat se co nejrychleji za bariéry, které jim obrazně řečeno bránily v záchraně lidských životů.
    Jako první byla podrobena destrukčním testům výplň z hliníku (na fotografiích červené barvy) doplněná uvnitř o minerální vatu. Zprvu na ni hasiči zkoušeli motorovou pilu kotoučovou a páčidlo Hooligan, ale tento postup byl poměrně zdlouhavý. Doslova revolučním řešením bylo použití řetězové motorové pily, kterou se dostali na druhou stranu za neuvěřitelných 30 sekund! Za nimi zbyl vyříznutý otvor velikosti 1,5 x 2 metry, který byl dostatečný i pro průchod záchranářů s nosítky.
    V druhém případě se hasiči zkoušeli dostat přes ocelo-hliníkovou protihlukovou stěnou, která byla navíc doplněná o 2 kari sítě a 2 vrstvy minerální vaty. Zde na průchod použili motorovou pilu kotoučovou s řezným kotoučem na železo a pákové nůžky. Na druhé straně byli za 3 minuty a 7 sekund.
    Jako poslední testovali liberečtí profesionální hasiči transparentní stěnu z plexisklových desek v hliníkových rámech. Jako ideální pomocník jim byla motorová pila kotoučová s řezným kotoučem Rescue a prostup jim trval 1 minutu a 30 sekund.
    Zkoušky proběhly ve spolupráci se společnostmi TITAN-MULTIPLAST, AEROLUX, EVONIK, ALUMERO, KOHLHAUER a protihlukové stěny byly takto vůbec poprvé testovány v Libereckém kraji. Pro hasiče samotné byla možnost testování průchodnosti velmi přínosná a mohli si ověřit nejen funkčnost svého vybavení, ale také zkoušet různé techniky.
    Jak se na závěr všichni účastníci shodli, kromě akustických a estetických parametrů je třeba při stavbě protihlukových stěn do budoucna zohlednit i další hledisko - bezpečnostní. Z pohledu složek IZS je hledisko průchodnosti protihlukovou stěnou při dopravních nehodách na silnicích a železničních koridorech důležitým aspektem.
 
Foto: por. Mgr. Zdenka Štrauchová, mjr. Ing. Jaromír Mottl
Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory






NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI