Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Hasiči varují před sněhem a ledem 06.02.2013
   Zimní počasí s sebou přináší řadu nástrah. Naše domy i okolí jsou často vystavené velkému množství sněhu nebo naopak tání. A obojí nese rizika!

   Za bezpečný stav a údržbu střech zodpovídají výhradně majitelé objektů, kteří mají zákonnou povinnost se starat o majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob. Pokud už hasiči vyjedou, tak je to v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví popř. majetek občanů. Hasiči také mohou pomoci s odstraňováním sněhu a ledu v místech s větším pohybem osob v centrech měst, na školách, školkách nebo zdravotnických zařízeních.

  Majitelé nemovitostí by měli odstraňovat ze střech sníh i led průběžně, aby nedošlo k nadměrnému zatížení střešní konstrukce. Kolik centimetrů prachového či těžkého sněhu může na střeše maximálně ležet, lze vyčíst ze stavební dokumentace příslušného objektu. Majitelé by si proto měli všímat stavu střešních konstrukcí a měli by vyhodnotit, zda zatížení způsobené vrstvou sněhu již nepřekračuje rizikové hodnoty dané stavební dokumentací.

   Při odstraňování sněhu by lidé měli postupovat maximálně opatrně, aby nespadli nebo se neprobořili. Dobré je i zvolit vhodnou techniku - sníh odstraňovat rovnoměrně a nenahrnovat ho na jedno místo. Při shazování sněhu ze střechy je potřeba dávat pozor na okolí, aby zbytečně nedošlo ke zranění chodců či přihlížejících.

   Velký pozor pak dávejte při oteplení, kdy se odtávající sníh může posunovat na rovné střeše a může dojít k její destrukci. Ztěžklý sníh a tající části ledového příkrovu na střeše se mohou začít  také odlamovat a ohrozit okolí budovy. Proto je důležité nejen odstraňovat sníh ze střech, ale i zlikvidovat nebezpečné sněhové převisy a rampouchy, které mohou svým pádem hrozit kolemjdoucí osoby nebo majetek - pokud to nejde, pak rizikový prostor alespoň viditelně označit nebo ohradit.

   Opatrní buďte i v roli chodců ve městech, kde může hrozit sesunutí sněhu či ledu ze střech vysokých domů. Pozor dávejte i na chodnících - voda z tajícího sněhu místy přes noc umrzá a zledovatělý chodník se tak leckdy stává nebezpečným.

   Tající led pak představuje riziko při zimních sportech jako bruslení. Při vstupu na zamrzlou plochu si raději předem ověřte, zda je led dostatečně silný a bezpečný. Rozhodně si po ledu nezkracujte cestu třeba do práce a nikdy přes zamrzlou vodní hladinu nezkoušejte jezdit autem.  Pozor dávejte i při venčení svých čtyřnohých miláčků kolem řek a jezer. I oni se mohou probořit a zůstat pod ledovou krou. Záchranu zvířat, například probořených srnek, vždy oznamte na tísňovou linku a vyřešení situace nechte na hasičích.

   Při oznámení na linku 112 je nutné stručně a zřetelně popsat „kde se to stalo", „co se stalo", „kdo volá" a jak je tonoucí osoba daleko od břehu. U velkých vodních ploch je potřeba upřesnit, ke kterému břehu je osoba blíže a popsat nejvhodnější příjezdovou cestu. Hovor ukončit až po celkovém předání informací a pokynu operátora tísňové linky.   

(Zdroj: s využitím informací GŘ HZS ČR)
Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 1. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI