Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Umíte pomoci??? 09.01.2013

   Za prvních pár dní nového roku vyjížděli hasiči v Libereckém kraji na pomoc 79x. Z toho čtyřikrát to bylo zcela zbytečně. Šlo o planý poplach!

   Lidé často ohlašují požáry, nehody, aniž by se přesvědčili, že je tomu skutečně tak. Považují, že splnili svou povinnost tím, že „někde něco" viděli a nahlásili. Pro hasiče však takové výjezdy nejsou zrovna lacinou záležitostí a šplhají se do výše několika desítek tisíc korun.

   „Způsob nahlášení je rozhodující pro celý průběh likvidace události," upozorňuje na důležitost vedoucí odd. KOPIS a KIS plk. Ing. Milan Zobač. Přitom pomocných prvků, jak událost správně ohlásit, je celá řada. Nejsou to jen názvy ulic a čísla popisná, čísla silnic a dálnic, ale také třeba oranžově žluté značky staničení, které jsou rozmístěné na silnicích I. třídy po půl kilometru a najdete je i na železnici.

   Také každý podjezd nebo most má své číslo a jako dobrý orientační bod poslouží i benzinové pumpy, které mají hasiči zaznamenány ve svým mapových podkladech. V dnešní době chytrých mobilních telefonů lze nahlásit operátorovi svou pozici i pomocí GPS.

   Vždy při nahlašování události věnujte velkou pozornost otázkám operátora a buďte na telefonu připraveni na zpětné volání a poskytnutí dodatečných informací. „Zdánlivé drobnosti mají v tomto případě rozhodující význam," říká plk. Ing. Milan Zobač. Jak pokračuje, informace o umístění a rozsahu události jsou základním kritériem pro nasazení množství sil a prostředků nebo speciální techniky.

   Pokud jste svědky dopravní nehody, do příjezdu záchranné služby je každý občan povinen poskytnout první pomoc dle svých možností a schopností. Častokrát se však lidé vymlouvají na to, že nemají čas zastavit, někdy se také bojí, že by neuměli předlékařskou pomoc poskytnout. Zvláště na dálnicích se jim pak zdá riskantní zůstat stát. „U dopravní nehody je nutné na místě zastavit a podat podrobné údaje o události, v případě potřeby poskytnout první pomoc. Zejména na rychlostních komunikacích je potřeba prvotně zajistit vlastní bezpečnost," říká vedoucí libereckého operačního střediska. „Údaje o místě, zraněných osobách, vytékajících PHM jsou rozhodující pro vyslání pomoci," dodává.

   Pod odkazem níže je možné si po kliknutí na obrázek stáhnout publikaci „Víš, odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?", kterou vydalo GŘ HZS ČR. Najdete v ní spoustu odpovědí na své případné další otázky při nahlašování události. Publikace najdete i v příloze níže jako pdf.

http://gis.izscr.cz/wpgis/?p=77

 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené souborysoubor1.pdf  soubor1.pdf  NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI