Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Hasiči varují před požáry topidel a komínů 04.01.2013

   Topná sezona je v plném proudu a hasiči i v novém roce zasahují u požárů souvisejících s provozem komínů a topidel. Spousta majitelů nemovitostí zapomíná na povinnost čištění komínů, přestože nám to ukládá nařízení vlády č. 91/2010 Sb. o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv.

   Hasiči v posledních dnech nevyjíždějí „jen" k požárům sazí v komíně. Při užívání topidel si lidé někdy počínají neopatrně a další častou příčinou vzniku požáru v této oblasti je např. umístění hořlavých látek příliš blízko topidla. Zrovna včera večer zasahovaly 4 jednotky hasičů ve Volfarticích na Českolipsku, kde došlo k požáru od krbových kamen. „Majitelka domu sušila na krbových kamnech dřevo a měla je prakticky celá obložená. Působením sálavého tepla však došlo ke vznícení tohoto dřeva," popsal příčinu vyšetřovatel českolipských hasičů por. Bc. Jan Soušek. Jak dodal, hasiči svým včasným zásahem uchránili hodnotu 2,5 milionu korun.

  Lidé by tak měli dodržovat zásadu bezpečné vzdálenosti topidla od dalších předmětů v místnosti, stavebních konstrukcí a podlahových krytin. Hořlavé látky a předměty, které se mohou vznítit, umístit co nejdále.

   U topidel na pevná paliva pak dávejte pozor na žhavý popel. Nechte jej zcela vychladnout a pak uložte do nehořlavých nádob, které jsou neporušené, uzavíratelné a umístěné v bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek a stavebních konstrukcí z hořlavých hmot. „Popel vydrží opravdu žhavý i několik dní, a proto by s ním lidé měli manipulovat velmi opatrně," upozornil Jan Soušek.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI