Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Aby dovolená zůstala dovolenou 11.07.2012

   Na dovolenou se všichni těšíme a přejeme si ji prožit v klidu a pohodě. Leckdy si však neuvědomujeme, jaké nástrahy na nás mohou číhat. Prázdninové letní teploty se šplhají poměrně vysoko, a proto hrozí i větší riziko požárů. Při svých výletech do přírody tak dbejte zvýšené opatrnosti! Vyhněte se používání otevřeného ohně (cigareta, zapalovač, vařič), neboť skutečně stačí malá jiskra spadlá do jehličí a můžete svou nedbalostí způsobit požár. V extrémně teplém a suchém počasí oheň raději vůbec nerozdělávejte!

   Velký pozor dávejte při kempování na propanbutanové, lihové či benzinové vařiče. Skutečně je ani na okamžik nespouštějte z dozoru. Snadno se mohou převrhnout a způsobit požár. V souvislosti s vysokými teplotami pak opatrně manipulujte s hořlavými kapalinami. Při vysokých teplotách se více odpařují, a tím pádem roste i riziko, že dojde ke vznícení a výbuchu jejich hořlavých výparů. Stejně tak pozor na hořlavé plyny, kdy například plynový zapalovač ponechaný za sklem vašeho vozu může hodně zdemolovat vašeho plechového krasavce a samozřejmě i vám způsobit vážná zranění.

    Abyste své obydlí našli v takovém stavu, v jakém ho opouštíte, máme pro vás několik dalších rad. „Před odjezdem  na dovolenou vypněte co možná nejvíce spotřebičů ze sítě. Určitě tím ušetříte peníze a co víc, maximálně možným způsobem eliminujete možnost vzniku požáru od dlouhodobě používaného prodlužovacího přívodu, který bývá ve většině domácností hojně využíván a přetěžován," radí vrchní komisař oddělení prevence kpt. Mgr. Jan Mandl, DiS.

   Jak dodává, dalším vhodným zabezpečením domácnosti je třeba nákup hlásiče požáru. Tento v případě vzniku požáru spustí akustický signál, na který mohou pohodlně reagovat sousedé, kteří vědí o vaší nepřítomnosti a vzniklou situaci mohou včas řešit.

   Určitě v domě zavřete všechna okna a to i v případě, že bydlíte ve vyšších patrech panelových domů. Prudký déšť může způsobit škody ve vašem bytě a také zapříčinit protečení k sousedům. Kvůli velkému větru se může okno rozbít a někoho zranit.

   Na závěr připojujeme několik rad, jak se chovat při bouřkách, které, jak nám ukázal minulý týden, mohou být součástí každého dne.

  • Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese, nižším porostu nebo úzkém údolí.
  • Naopak se rozhodně neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez hromosvodu (např. staré hájence).
  • Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu.
  • Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe - na zem si rozhodně nelehejte.
  • Jelikož je blesk jak známo silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě vloďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.
  • Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.
  • Při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte ani se neschovávejte pod osamocenými stromy, v obou případech by vás blesk mohl zasáhnout.
  • Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9s mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30s mezi hřměním a bleskem).
  • Při hledání úkrytu před bouřkou pamatujte také na to, že ji doprovází nejen blesky, ale často i silný vítr, který také představuje riziko. Proto se držte v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů nebo sloupů elektrického vedení (shozené dráty mohou být stále pod proudem).

 

 
Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI