Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

HASÍME! A CO DÁL? 13.06.2012

   Pod názvem seriálu Hasíme! A co dál? budete moci sledovat činnosti jednotlivých příslušníků Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Zaměříme se na práci, o které možná ani nevíte, že ji hasiči vykonávají.

   Pod slovem hasič si totiž většina z nás představí chlapa jako horu, který v zásahovém obleku zdolává plameny, vyprošťuje u nehody, zkrátka je tam, kde je třeba. Tyhle kluky prostě milujeme a jejich práce je stále vidět. Na druhou stranu ve sboru existují i „jiní" hasiči, kteří jsou součástí velké struktury, kde se jedna část neobejde bez druhé. A pokud by ji chtěl někdo narušit, bude to mít dopad na všechny občany.

     Dnes se podíváme na oddělení prevence, kde se zabývají mimo jiné kontrolní činností. Už si z názvu jistě odvozujete, že tady žádného hasiče v zásahovém nenajdete, ale půjde spíš o nějakou nezajímavou administrativní činnost, která se vás vůbec netýká. Omyl! Týká! Právě hasiči „kontroloři" chrání vás a vaše děti na každém kroku. V rámci své práce se dostávají do školek, škol, supermarketů, čerpacích stanic a provádějí tzv. požární dozor, který je zakotven v zákonech a vyhláškách.

   Sledují tak hlavně únikové cesty, jejich správné označení, průchodnost a také únikové východy. A na svých kontrolách vždy najdou nějaké pochybení, které je třeba napravit. „V mnoha případech se stane, že je například v supermarketu vyrovnaný materiál na únikové cestě, prostory úniku nejsou označeny, mají různé překážky v podobě závěsů a dveře jsou zataraseny, či dokonce uzamčeny a podobně," popisuje komisař kontrolní činnosti por. Daniel Mlčoch, DiS. 

   Jak pokračuje, každé návštěvě předchází dlouhodobá příprava a studium požárně bezpečnostního řešení stavby a projektové dokumentace. Plán kontrolní činnosti se připravuje na rok dopředu a je v něm vytipován jen zlomek subjektů, které by bylo třeba zkontrolovat. Na více nejsou ani síly ani prostředky. „Kontrolní činnosti se věnujeme na ředitelství HZS Libereckého kraje tři a během roku zvládneme udělat skoro 190 kontrol. Vedle toho absolvujeme také dohlídky z předešlého roku," dodává  Daniel Mlčoch s tím, že tak 50 % svého času tráví v terénu a 50% v kanceláři.

   Přestože je požární prevence velmi důležitá, někdy nenachází pochopení u samotných výjezdových, někdy také přezdívaných „mokrých" hasičů. „Já má možnost posoudit to z obou stran, protože jsem byl 10 let výjezdovým hasičem. Díval jsem se na to také jinak, neuvědomoval jsem si, co všechno pro nás lidé z prevence dělají. Měl jsem je za ty „kancelářské". Teď se ve své pozici snažím ochránit nejen veřejnost, ale hasiče samotné, protože i jim slouží například únikové cesty k tomu, aby mohli provést samotný zásah bezpečně," uzavírá.

Vlastní postřeh: Když jsem trávila den s Danielem, musím říci, že kontrola vytipovaného supermarketu byla docela náročná a trvala několik hodin v kuse. Nikdy mě nenapadlo, kolik požárně bezpečnostních zařízení je třeba projít a kolik dokumentace zkontrolovat. Únava na mě byla asi znát a Daniel mě po cestě do kanceláře „povzbudil" slovy: „Zatím máme hotovou asi půlku práce, ta druhá nás teprve čeká. Teď musíme vše zapsat do počítačových programů a zaevidovat."  To mě skutečně posílilo :-).  

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI