Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Mise splněna! Liberečtí hasiči položili v afghánské provincii základy požární ochrany 06.06.2012

   Dnes se konalo tiskové setkání s libereckými hasiči, kteří jako vůbec první profesionálové působili v afghánské provincii Lógar Pol-e-Alam. Právě zde strávili necelých dvacet dní a za tu dobu museli zvládnout téměř nemožné. Rychle se zorientovat v nových podmínkách, zhodnotit dosavadní fungování tamních hasičů a navrhnout jim systém požární ochrany.

   Mise v Afghánistánu se zúčastnili dva členové Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, ředitel HZS LK plk. Ing. Roman Hlinovský a plk. Ing. Milan Zobač, ředitel odboru operačního řízení a komunikačních a informačních služeb.

   Vedle návrhů systémových opatření pro budoucí rozvoj krizového řízení a požární ochrany v regionu připravili pro své afghánské kolegy z Fire Department Pol-e-Alam praktický výcvik. Ten hasiči s nadšením vítali, neboť fungují zcela jinak než čeští hasiči. Naši hasiči jsou vlastně univerzálními záchranáři, kteří zdolávají požáry, pomáhají u dopravních nehod, zachraňují v nepřístupném terénu, z výšky z hloubky, pod vodní hladinou, v sutinách, zasahují při úniku nebezpečných látek či technické pomoci. Afghánští hasiči se naopak zaměřují úzce na záchranu obyvatel při požárech, organizačně spadají pod policii a jsou tak členy ozbrojených složek.

   Po praktickém školení našich hasičů umí afghánští kolegové základní lezecké dovednosti. „Každý z účastníků kurzu se umí samostatně zakotvit, zachránit z výšky nebo spustit do hloubky svého kolegu či zachraňovanou osobu, slanit se a použít improvizovaný způsob záchrany. K nově nabytým vědomostem a dovednostem dostali naši kolegové dvě sady vybavení pro činnosti ve výškách a nad volnou hloubkou, kterou pro ně objednala civilní část Provinčního rekonstrukčního týmu na základě našeho doporučení", sdělil Milan Zobač.

   Velkým přínosem mise našich specialistů je ucelený koncepční materiál věnovaný krizovému řízení a požární ochraně v provincii Lógar Pol-e-Alam. „Z výsledků prvotní analýzy vyplynuly tři úrovně návrhů systémového řešení a opatření. V první úrovni jsou organizační opatření na provinční úrovni bez nutnosti použít finanční prostředky. Druhá úroveň řeší technická opatření na lokální úrovni vyžadující finanční prostředky a třetí je zaměřena na organizační a technická opatření na centrální úrovni," uzavřel Roman Hlinovský.

   Realizace pobytu českých hasičů v Afghánistánu byla uskutečněna v součinnosti s Ministerstvem zahraničních věcí ČR - Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Lógaru. Mise trvala od 10. do 28. května 2012.  

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 1. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI