Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Jiná země, jiný hasič 23.05.2012

   Dva hasiči z Libereckého kraje již druhý týden spolupracují se svými kolegy z Fire Department Pol-e-Alam v provincii Lógar v Afghánistánu. Z místa nám pravidelně posílají informace ředitel HZS LK plk. Ing. Roman Hlinovský a plk. Ing. Milan Zobač, ředitel odboru operačního řízení a komunikačních a informačních služeb. Jak postupně zjišťují, český a afghánský systém požární ochrany je prostě nesrovnatelný.

  „Největší rozdíly jsou v základních úkolech hasičů v obou zemích. V České republice zabezpečuje Hasičský záchranný sbor ČR komplexní záchranářské činnosti. Počínaje záchranou osob při všech druzích mimořádných událostí a katastrof až po zásahy zaměřené na zabránění poškození životního prostředí. V Afghánistánu hasiči organizačně spadají pod policii a zaměřují se úzce na záchranu obyvatel při požárech," popsal Roman Hlinovský.

    Zájem o zkušenosti českých hasičů je nebývale vysoký. „Je to asi naše největší překvapení v pozitivním slova smyslu. Příslušníci zdejší jednotky velmi ochotně spolupracují a mají obrovský zájem o vedení a výcvik," doplnil Milan Zobač. Lógarští hasiči mají podle jeho slov velkou chuť využít zkušeností a schopností českých hasičů, úskalí ale spočívá v neexistenci jednotného systému. „Překvapilo nás, že v zemi chybí jednotný systém vyžadování pomoci od záchranných složek. Zemi citelně chybí tísňová telefonní linka," upřesnil Roman Hlinovský.

    Pro české hasiče je pak tato mise velkým přínosem především v tom, že získávají nové zkušenosti se zaváděním systému ve velmi odlišných podmínkách, než jaké panují v Evropě.

    V průběhu včerejšího dopoledne dostali naši odborníci možnost prohlédnout si vybavení, techniku a zázemí hasičské stanice v hlavním městě provincie Lógar. Místní jednotka je sice vybavena vcelku moderní mobilní požární technikou, ale působí ve složitých a velmi skromných podmínkách. O to více těší zájem afghánských hasičů o využití zkušeností Hasičského záchranného sboru ČR.

    Po jednání s velitelem Fire Department a jeho zástupcem navštívili čeští hasiči úřad Crisis Management. Zde jim vedoucí úřadu ukázal prostory a vybavení oddělení. Následně obě strany projednaly možnosti spolupráce mezi jednotlivými bezpečnostními a záchrannými složkami v provincii. Systém krizového řízení je stejně jako systém požární ochrany odlišný od krizového řízení v ČR a situaci ještě komplikuje složitá víceúrovňová struktura státní správy v Afghánistánu. Přesto se čeští i afghánští odborníci dokázali shodnout na základních principech v odborné rovině.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 4. 3. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI