Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Čeští hasiči navrhují v Afghánistánu systém požární ochrany 21.05.2012

   První systémová řešení a opatření připravili pro své afghánské kolegy z Fire Department Pol-e-Alam v provincii Lógar čeští specialisté - ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje plk. Ing. Roman Hlinovský a ředitel odboru operačního řízení a komunikačních a informačních služeb plk. Ing. Milan Zobač.

   Jejich analýza a návrhy vycházejí především z dosavadního stupně poznání místního prostředí tak, jak se s ním v průběhu prvních deseti dnů měli možnost čeští specialisté seznámit. „Místní hasiči nejsou hasiči ve stejném pojetí, jako je tomu v České republice, ale jsou to spíše členové policejních sborů, kteří se s profesionálním hasičským výcvikem nesetkali. Právě zde spatřuji náš největší přínos, neboť kromě několika málo seminářů, jež v minulosti absolvovali v hlavním městě, vlastně o požární problematice, krizovém řízení a koordinaci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému jako je tomu v ČR, uceleně neslyšeli," vysvětlil poslání Roman Hlinovský.

   Z výsledků prvotní analýzy vyplynuly tři úrovně návrhů systémového řešení a opatření. „V první úrovni jsou organizační opatření na provinční úrovni bez nutnosti použít finanční prostředky. Druhá úroveň řeší technická opatření na lokální úrovni vyžadující finanční prostředky a třetí je zaměřena na organizační a technická opatření na centrální úrovni," shrnul Milan Zobač.

   Podle Romana Hlinovského se nesnaží beze zbytku přenášet český model integrovaného záchranného systému do afghánského prostředí, ale využít pouze ty prvky, které lze v místních podmínkách aplikovat. „Místní hasiči nemají zkušenosti s krizovým řízením a požární ochranou, jak jsme na to zvyklí u nás. Jsou spíše členy ozbrojených složek, kteří mají i zkušenosti se střelbou, která se bohužel někdy obrací spíše proti nim," doplnil Roman Hlinovský.

   Právě proto musí v mnoha případech Češi naučit své afghánské kolegy úplné základy, jako je například uzlová technika, záchrana osob z výšek anebo nad volnou hloubkou. „Dalo by se říci, že s nimi začínáme od samého začátku tak, abychom jim pomohli integrovat naše zkušenosti do jejich prostředí a naučili je i některé praktické dovednosti, které jsou u nás součástí standardní pravidelné přípravy profesionálních hasičů," uzavřel Milan Zobač.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI