Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Dnešní pátek třináctého není nešťastným, je to Den požární bezpečnosti 13.04.2012

   Pátek třináctého nebývá pro pověrčivé zrovna šťastný den, ale dnešní pátek je mimo jiné Dnem  požární bezpečnosti. Tento „Den" vyhlašuje každoročně Česká asociace hasičských důstojníků a vybírá vždy pátek v roce, na nějž připadá 13. den v měsíci. Alespoň na tento den bychom měli zapátrat ve svědomí, zda svým chováním neporušujeme bezpečnost sebe či jiných, protože požárů, ke kterým dojde v důsledku naší neopatrnosti, je většina.

   Některé typy požárů se střídají s ročním obdobím, a tak zatímco během zimy jezdí hasiči k požárům od špatně vyčištěných kamen, komínů a kouřovodů, na jaře pak bojují s vypalovači trav, kteří někdy ani netuší, že je plošné vypalování zakázáno podle zákona o požární ochraně. O Vánocích, kdy vaříme a pečeme, nadměrně zatěžujeme elektroinstalace a zvláště napojení několika spotřebičů přes prodlužovací šňůry se může vymstít.

   To ale nejsou jediné nešvary, kterých se mnozí dopouštějí.  „Určitě nás zlobí neustálý nepořádek ve sklepních a půdních prostorách. Zde se ve většině případů ukládá to, co nikdo nepotřebuje, navíc se vesměs jedná o hořlavý materiál. Nezřídka jsou zde uloženy i tlakové nádoby od kempinkových vařičů a podobně," jmenuje komisař oddělení prevence HZS Libereckého kraje por. Mgr. Jan Mandl, DiS. Jak dodává, pokud dojde k požáru ve sklepě, je v lepším případě zplodinami hoření zasažena celá výmalba a zařizovací předměty nemovitosti. Ale když se požár rozšíří mimo sklepní prostory, dochází i k poškození nosných konstrukcí objektů. U požárů půdních prostor bude s největší pravděpodobností vážně poškozena střešní konstrukce nemovitosti.

    Dalším problémem jsou únikové cesty. Tyto mají sloužit k bezpečnému opuštění požárem zasažených prostor, ale bohužel ve většině případů slouží k odložení nepotřebného povětšinou hořlavého materiálu jakou jsou botníky, skříňky, jízdní kola, dětské hračky. „V případě vzniku požáru pak tyto předměty kromě ztíženého úniku napomáhají i volnému rozvoji požáru," varuje Jan Mandl. Samostatnou kapitolu jsou pak garáže a dílny rodinných domků, kde se častokrát nachází množství barev, ředidel, odmašťovadel a pohonných hmot.

    Hasiči také často vyjíždějí k požárům, které vznikly při neodborné manipulaci se spotřebiči. Jedná se o typické scénáře, kdy si člověk připravuje jídlo, zazvoní mu telefon a on odchází do vedlejší místnosti. „Na ponechaný pokrm na sporáku si vzpomene většinou až v době požáru kuchyňské linky. Podobně je tomu i při přípravě pokrmů po návratu z restauračního zařízení, kdy daná osoba vlivem předešlé konzumace alkoholu usne a ponechá pokrm na zapnutém sporáku," doplnil komisař HZS Libereckého kraje.      

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI