Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Při pálení lidé riskují, někdy i svůj život 21.03.2012

    S příchodem jarního počasí hasiči v Libereckém kraji zaznamenali razantní nárůst přírodních požárů způsobených především vypalováním trávy, pálením listí, větví, zkrátka toho, čeho se při jarním úklidu zahrady potřebujeme zbavit. „Problémem je, že lidé tento odpad likvidují v neohraničených ohništích bez jakéhokoliv požárního zabezpečení. Pak už jen stačí poryv větru a nekontrolovatelně poletující hořící tráva je schopna celkem snadno přenést otevřený oheň například do vedle stojícího dřevěného přístavku," popisuje komisař por. Mgr. Jan Mandl, DiS. Naráží tím na skutečnou událost, která se odehrála o víkendu v Chotyni, kde plameny pohltily celou stavební buňku.

   Kromě objektů může vítr přenést požár na sluníčkem vysušené louky. K požárům travních porostů už hasiči vyjížděli na Českolipsko do části obce Janov či Hamru na Jezeře. Účast čtyř jednotek si v Habarticích vyžádal požár trávy a křoví šířící se z Polska.    

    Ve většině případů může za přírodní požáry nedbalost lidí při neopatrné manipulaci s otevřeným ohněm, ale mohou se stát i jiné nešťastné náhody. „Příčinami vzniku požáru suchých travních porostů může být v těchto slunečných dnech i rozbitá láhev, kdy sluneční paprsky dopadající na zlomené sklo pod určitým úhlem fungují jako lupa, a tím mohou zapříčinit požár," vysvětluje Jan Mandl.

 Jak pokračuje, samostatnou kapitolou je pak plošné vypalování porostů, které je zákonem o požární ochraně všem přísně zakázáno a v případě nedodržení je pak vyšetřovateli požárů nekompromisně pokutováno. Rychlost šíření požáru po suchém travním porostu je tak nepředvídatelná, že mnohdy končí tragicky.

   Pravidla pálení biologického odpadu naleznete na našich webových stránkách v sekci Aktuálně na pravé straně a také pod Informacemi a zajímavostmi v části „Odborné informace".

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 5. 2. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI